Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica
Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica

Historické fotky

Archív historických pohľadníc, fotografií s ústrednou témou Banská Štiavnica a jej blízke okolie (Banská Belá, Štiavnické Bane, Banský Studenec, Vyhne, Hodruša Hámre, Svätý Anton a iné). Každá fotografia má pridelené indexy, kľúčové slová. Ich pomocou je možné vyhľadávanie v archíve. Využite možnosť pridať vlastný komentár k fotografiám, ktorým môžete obohatiť ich výpovednú hodnotu. Uvítame akékoľvek doplňujúce informácie k fotografiám (datovanie; autorstvo, ktoré je v mnohých prípadoch nejednoznačné; identifikovaní ľudia, miesto vzniku snímky, súčasný stav). Originálne skeny sú prístupné len pre zvolených používateľov cez autorizáciu pomocou mena a hesla. Portál zobrazuje zmenšené náhľady s maximálnou šírkou 800 px s vodoznakom v pravej dolnej časti. Pre vyhľadávanie zadajte kľúčové slovo/index. Zoznam všetkých indexov je v sekcii indexy.

Ak chcete vyhľadať fotky na základe dvoch a viacerých indexov, zadajte do vyhľadávania: index1+index2. Napríklad pre vyhľadanie ľudí na fotkách z Vyhní zadajte: vyhne+ludia. Vyhľadávanie je možné aj na základe časti indexu. Napríklad pre vyhľadanie fotiek sídliska pod kalváriou stačí zadať: sidl+kalv namiesto sidlisko+kalvaria, alebo pohlad+novy namiesto pohlad na mesto+novy zamok. Niektoré pohľady a fotografie sa môžu opakovať, napriek tomu boli v archíve ponechané. Rozhodli sme sa tak, pretože rozdielna metóda skenovania, farebný kontrast a parametre zdrojového súboru priamo ovplyvňujú viditeľnosť/čitateľnosť aj tých najmenších detailov. Podobne sa môžu opakovať pohľadnice z dôvodu rôzneho popísaného textu na nich, ktorý môže mať veľkú výpovednú hodnotu.

Momentálne archív obsahuje celkom: 13657 fotografií (75.14 GB), 29610 indexov (vrátane: Historické fotky: Pleta, Historické fotky: Trať Mládeže a Historické fotky: Tabaková fabrika).

 

Máte staré fotky na povale a chcete sa s nimi podeliť aj s ostatnými? Fotky zdigitalizujeme a vy od nás dostanete ich kópie na DVD. Kontaktujte nás cez e-mail: info@virtualna-banska-stiavnica.sk. Tiež nám napíšte, ak disponujete súkromnými zbierkami starých fotografií z oblasti B. Štiavnica a okolie.

Touto cestou ďakujeme za všetky nové fotografie, ktoré nám od vás prišli.

Náhodný výber z archívu fotografií

11368
11761
9773
8936

Zoznam novín, časopisov a periodík nachádzajúcich sa v našom archíve, ktoré súvisia s Banskou Štiavnicou a okolím

Časopisy, noviny a periodiká

Niekoľko skenov časopisu Štiavničan

Časopis Štiavničan

Niekoľko skenov časopisu Štiavnická verejnosť a Čo treba Banskej Štiavnici

Časopis Štiavnická verejnosť a Čo treba Banskej Štiavnici

Súbor kolorovaných historických fotografií. Postupne ich spojíme k ich čiernobielym originálom.

Kolorované historické fotografie


Naša knižnica

Súbor diel s témou Banská Štiavnica a okolie, baníctvo a história regiónu. Pokúšame sa ju neustále rozširovať. Ak disponujete publikáciou, ktorú tu nemáme, kontaktujte nás.

Celý zoznam publikácií, ktoré máme

Ľudo Petránsky: Jozef Kollár
Rozpočet municipiálneho mesta Banskej Štiavnice a Belej na rok 1921
Banská Štiavnica
Zborník múzea vo Sväatom Antone, ročník XX 2012
Salamander - banskoštiavnický Salamander
Supervulkán Štiavnica 2024
Banské múzeum v prírode - sprievodca po expozíciách
Koháryovci - od zemana po knieža, Coburgovci - jeden rod a veľa trónov. Múzeum vo Svätom Antone

Hľadáme staré publikácie

Hľadáme staré publikácie s informáciami týkajúcimi sa Banskej Štiavnice a okolia pre obohatenie našej existujúcej knižnice. Ak disponujete publikáciou, ktorá je tu uvedená a vedeli by ste nám ju na pár dní požičať alebo naskenovať, prosíme kontaktujte nás. Ďakujeme.

Celý zoznam publikácií, ktoré hľadáme

Emil O. Bakoš: Edmund Qwerk - hrdina našej doby
Staviame Trať mládeže
Stredná priemyselná škola chemická 1921 - 1961
Ladislav Sombathy a kol. Štiavnickô nárečia
Banícke školstvo na Slovensku do založenia Baníckej akadémie v Banskej Štiavnici. Miroslav Kamenický
Peter Cengel a Karol Balážfy: Železiarsky hámor v Štefultove, Banská Štiavnica
Edmond Qwerk - súborné dielo 1955
50 rokov obuvníckeho družstva v Banskej Štiavnici
X

Historické fotografie