Historické fotky

Archív historických pohľadníc, fotografií s ústrednou témou Banská Štiavnica a jej blízke okolie (Banská Belá, Štiavnické Bane, Banský Studenec, Vyhne, Hodruša Hámre, Svätý Anton a iné). Každá fotografia má pridelené indexy, kľúčové slová. Ich pomocou je možné vyhľadávanie v archíve. Využite možnosť pridať vlastný komentár k fotografiám, ktorým môžete obohatiť ich výpovednú hodnotu. Uvítame akékoľvek doplňujúce informácie k fotografiám (datovanie; autorstvo, ktoré je v mnohých prípadoch nejednoznačné; identifikovaní ľudia, miesto vzniku snímky, súčasný stav). Originálne skeny sú zabezpečené autorizáciou menom a heslom, portál zobrazuje len ich zmenšené náhľady prekryté vodoznakom. Pre vyhľadávanie zadajte kľúčové slovo/index. Zoznam všetkých indexov je v sekcii indexy.

Ak chcete vyhľadať fotky na základe dvoch a viacerých indexov, zadajte do vyhľadávania: index1+index2. Napríklad pre vyhľadanie ľudí na fotkách z Vyhní zadajte: vyhne+ludia. Vyhľadávanie je možné aj na základe časti indexu. Napríklad pre vyhľadanie fotiek sídliska pod kalváriou stačí zadať: sidl+kalv namiesto sidlisko+kalvaria, alebo pohlad+novy namiesto pohlad na mesto+novy zamok. Niektoré pohľady a fotografie sa môžu opakovať, napriek tomu boli v archíve ponechané. Rozhodli sme sa tak, pretože rozdielna metóda skenovania, farebný kontrast a parametre zdrojového súboru priamo ovplyvňujú viditeľnosť/čitateľnosť aj tých najmenších detailov. Podobne sa môžu opakovať pohľadnice z dôvodu rôzneho popísaného textu na nich, ktorý môže mať veľkú výpovednú hodnotu.

Momentálne archív obsahuje celkom: 10409 fotografií (73.21 GB), 19957 indexov (vrátane: Historické fotky: Pleta, Historické fotky: Trať Mládeže a Historické fotky: Tabaková fabrika).

 

Máte staré fotky na povale a chcete sa s nimi podeliť aj s ostatnými? Kontaktujte nás cez e-mail: info@virtualna-banska-stiavnica.sk. Fotky zdigitalizujeme a vy od nás dostanete ich kópie na DVD.

Touto cestou ďakujeme za všetky nové fotografie, ktoré nám od vás prišli.

Posledné komentáre

Nadežda Zemaníková: Toto nie je Domov Márie, nie je to budova na ...

Peter Salenka: Na fotke je podla mna ...

Peter Fridrich: Na fotke je kostol sv. Jána Krstitela, síce na ...


Niekoľko skenov časopisu Štiavničan

Časopis Štiavničan

Naša knižnica. Ak disponujete publikáciou, ktorú tu nemáme, kontaktujte nás. Staršie publikácie je možné digitalizovať...

Naša knižnica