Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica

Historické fotky

Archív historických pohľadníc, fotografií s ústrednou témou Banská Štiavnica a jej blízke okolie (Banská Belá, Štiavnické Bane, Banský Studenec, Vyhne, Hodruša Hámre, Svätý Anton a iné). Každá fotografia má pridelené indexy, kľúčové slová. Ich pomocou je možné vyhľadávanie v archíve. Využite možnosť pridať vlastný komentár k fotografiám, ktorým môžete obohatiť ich výpovednú hodnotu. Uvítame akékoľvek doplňujúce informácie k fotografiám (datovanie; autorstvo, ktoré je v mnohých prípadoch nejednoznačné; identifikovaní ľudia, miesto vzniku snímky, súčasný stav). Originálne skeny sú zabezpečené autorizáciou menom a heslom, portál zobrazuje len ich zmenšené náhľady prekryté vodoznakom. Pre vyhľadávanie zadajte kľúčové slovo/index. Zoznam všetkých indexov je v sekcii indexy.

Ak chcete vyhľadať fotky na základe dvoch a viacerých indexov, zadajte do vyhľadávania: index1+index2. Napríklad pre vyhľadanie ľudí na fotkách z Vyhní zadajte: vyhne+ludia. Vyhľadávanie je možné aj na základe časti indexu. Napríklad pre vyhľadanie fotiek sídliska pod kalváriou stačí zadať: sidl+kalv namiesto sidlisko+kalvaria, alebo pohlad+novy namiesto pohlad na mesto+novy zamok. Niektoré pohľady a fotografie sa môžu opakovať, napriek tomu boli v archíve ponechané. Rozhodli sme sa tak, pretože rozdielna metóda skenovania, farebný kontrast a parametre zdrojového súboru priamo ovplyvňujú viditeľnosť/čitateľnosť aj tých najmenších detailov. Podobne sa môžu opakovať pohľadnice z dôvodu rôzneho popísaného textu na nich, ktorý môže mať veľkú výpovednú hodnotu.

Momentálne archív obsahuje celkom: 10592 fotografií (73.21 GB), 20435 indexov (vrátane: Historické fotky: Pleta, Historické fotky: Trať Mládeže a Historické fotky: Tabaková fabrika).

 

Máte staré fotky na povale a chcete sa s nimi podeliť aj s ostatnými? Kontaktujte nás cez e-mail: info@virtualna-banska-stiavnica.sk. Fotky zdigitalizujeme a vy od nás dostanete ich kópie na DVD.

Touto cestou ďakujeme za všetky nové fotografie, ktoré nám od vás prišli.

Posledné komentáre

Daniel: Ano, mate pravdu. Spravny rok je 1899. Chybicka ...

Andrej: Rok fotografie nie je náhodou 1899, alebo 1889? ...

Peter Dobrovič: Toto nie je ...


Niekoľko skenov časopisu Štiavničan

Časopis Štiavničan

Naša knižnica. Ak disponujete publikáciou, ktorú tu nemáme, kontaktujte nás. Staršie publikácie je možné digitalizovať...

Naša knižnica