Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica
Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica Virtuálna Banská Štiavnica

Park vo Svätom Antone

Vitajte vo virtuálnej prehliadke parku vo Svätom Antone, neďaleko Banskej Štiavnice. Nižšie je priložený orientačný plán parku. Červené krúžky sú miesta na mapke, na ktoré sa da kliknúť pre otvorenie 3D pohľadu z daného miesta. Žltý krúžok s červeným orámovaním označuje práve otvorený pohľad. Pohľady vznikli počas jesene 2022 v období, keď je park krásne sfarbený do jesenných odtieňov. Počiatočný pohľad 3D prehliadky je vždy orientovaný na sever.

Park bol pravdepodobne najkrajší v roku 1750 a neskôr, keď dokončili kaštieľ. V tej dobe sa najčastejšie robili parky s viacerými časťami. Francúzska sekcia s pravidelne a presne oddelenými záhonmi kvetov, ostrihané ploty a potom anglická časť, ktorá skôr plynule prechádzala do voľného lesa. V parku nájdeme viaceré umelo vytvorené terasy a tiež dva umelo vybudované jazierka. Tie su spojené malým vodopádom. Oba jazierka sú napájané vodou z kolpašskej časti prívodným jarkom, ktorý je zreteľne viditeľný v parku a lemuje jednu z vrstevnicových chodníkov. Pravdepodobne v minulosti táto voda napájala aj fontánu na nádvorí kaštieľa. Súčasťou tohto vodohospodárskeho systému bol aj Antolský rybník. V parku ešte nájdeme umelo vytvorenú jaskyňu z kameňov, niekoľko sôch z dreva s lesníckou tematikou a krásne výhľady na okolie – Sitno, ale tiež aj Banskú Štiavnicu. Antolský park je miestom konania dní a osláv Svätého Huberta, ako jednej z najvýznamnejšej poľovníckej a lesníckej akcie na Slovensku.

Vypnúť 3D prehliadku

 

Park vo Svätom Antone - mapa

Orientačný plán parku (prevzaté z infotabuľky pri vstupe do parku)

Desatoro návštevníka parku:

1: V parku sa prechádza a oddychuje, preto všetko, čo má kolesá nech ostane na parkovisku
2: Aj bicykel ma kolesá
3: Kôň síce kolesá nemá, ale tiež sem nepatrí
4: Chodníky sú na to, aby sa po nich chodilo
5: Trávniky sú na to, aby tam rástla tráva
6: Jazierka sú na to, aby tam plávali ryby
7: Čokoľvek odtrhnete, alebo zlomíte bude v parku chýbať
8: Priniesli ste si sem jedlo a pitie? Určite zvládnete odniesť aj prázdne obaly
9: Prosíme psov, aby boli na vôdzke a nosili náhubok
10: Deti, dávajte pozor na svojich rodičov